Єдина база звітів про оцінку: які зміни вводить новий Порядок?

25.06.2018

Єдина база звітів про оцінку: які зміни вводить новий Порядок?

 

5 червня 2018 року в Мінюсті України зареєстрували наказ Фонду державного майна №658 від 17 травня 2018 року. Ним було зафіксовано «Порядок ведення єдиної бази даних звітів про оцінку». Пояснимо сенс цього наказу. Для зручності домовимось далі по тексту писати так:

Таким чином, Порядок встановлює механізм ведення Фондом бази і поширюється на всіх оцінювачів. До суб’єктів бази відносяться нотаріуси. Вона потрібна їм для виконання операцій з відчуження об’єктів рухомого майна. Нотаріусам та оцінювачам доступ до бази надається за допомогою підключених до неї авторизованих електронних порталів. Для отримання доступу потрібна реєстрація та автентифікація (ідентифікація) вказаних осіб за допомогою ЕЦП.

Господарський та Цивільний кодекси України регулюють правовідносини нотаріусів, що будуть отримувати послуги авторизованих електронних порталів та вчинятимуть дії відносно щодо операцій по відчуженню об’єктів рухомого майна.

Таким чином, Порядок утворює так званий «Електронний майданчик», що є оператором бази звітів. Цей майданчик працює на основі договору з Фондом і має надавати доступ до бази авторизованих користувачам (нотаріусам та оцінювачам). Цей доступ платний та підтверджений відповідними договорами. Використання ЕЦП для доступу до бази є обов’язковим для всіх.

Як всі ці процеси регулює новий Порядок?

  1. Керівнику суб’єкту оцінюючої діяльності та всім працюючим у суб’єкті оцінювачам треба отримати персональні ЕЦП.
  2. Виконавши оцінку та склавши відповідний звіт, оцінювач має зареєструвати його та підписати, використавши ЕЦП свого керівника. Також потрібні ЕЦП всіх оцінювачів, що брали участь у оцінці та підготовці звіту.
  3. Після цього звіт треба роздрукувати і підписати його фізичний екземпляр.
  4. Висновок звіту, після якого розміщені підписи керівника та оцінювачів, треба відсканувати.
  5. За умовами нового Порядку, реєстрація звітів про оцінку є платною для оцінювачів.

Реєстрацію звіту треба проводити не пізніше 5-ти робочих днів від дати створення. При цьому термін дії звіту має бути не більше 6-ти місяців.

Ще новий Порядок встановлює поняття «індикатору» - це величина, що означає певну середню вартість квадратного метру в залежності від певних параметрів. Визначаючи оціночну вартість, оцінювач має вказати у звіті величину, що буде не меншою і не більшої ніж 25% від індикатору.

Якщо внесений суб’єктом оцінюючої діяльності звіт є повним, правильним та відповідним, якщо є відповідність оцінюючій вартості майнових прав та оцінюючій вартості майна межам індикатора, звіт буде зареєстровано в базі. При цьому звіту буде присвоєний унікальний номер, та одночасно автоматично сформується довідка з зазначеним у ній паролем. Цей пароль потрібний для нотаріальної перевірки при пошуку звіту. До звіту про оцінку треба обов’язково долучити вищевказану довідку.

Пароль з довідки оцінювач має зазначити на титульному аркуші фізичної копії звіту, у висновку про вартість майна та в інформації зі вказаного звіту.

Як проходить перевірка звіту нотаріусом?

Для отримання доступу нотаріус має укласти договір з електронним порталом та використовувати власний ЕЦП для ведення кожної перевірки.

Щоб перевірити звіт про оцінку в базі, нотаріус має зайти до бази через авторизований портал, далі використати пароль для ідентифікації звіту. Потім він має звірити дані за ідентифікуючими ознаками майна, включаючи оціночну вартість. У фізичний формі звіту та в базі передбачено відповідні поля для заповнення.

Провівши перевірку реєстрації звіту в базі, нотаріус має роздрукувати витяг з бази і долучити його до нотаріальної справи.

Це – найголовніші умови з нового Наказу Фонду, які ми проаналізували та подали у стислому переказі. У процесі вивчення наказу у нас виникло декілька питань, на які у документі не вказана відповідь:

  1. Проводячи перевірку 25 червня 2018 року, ми не знайшли жодного електронного порталу для авторизації та доступу до бази (а це є обов’язковою вимогою Фонду).
  2. Новий Наказ №658 робить не чинним Наказ №795, затверджений 10 червня 2013 року. Він в свою чергу регламентував діяльність існуючої бази. І це провокує колізію: припустимо, оцінювач провів роботу та зареєстрував її результаті в старій базі. З’являється інформація про авторизований електронний портал і стара база втрачає чинність (як і має бути за новим Наказом). Яким чином тоді перевіряти звіт, якщо у нотаріуса ще немає доступу до нової бази? При цьому старі зареєстровані звіти ще будуть чинними протягом півроку з дня оцінки.
 
Читайте також:
Нові правила роботи БТІ - українець платить двічі?
30.05.2018
Технічний паспорт на приватні або садові будинки: грамотне оформлення
26.05.2018
Знайомство з оцінкою земель
23.05.2018
Експертна оцінка вартості нерухомості
20.05.2018
Оцінка обладнання для пекарні в Києві
29.07.2017
Експертної оцінки є оцінка квартири
29.07.2017