5 червня 2018 року в Мінюсті України зареєстрували наказ Фонду державного майна №658 від 17 травня 2018 року. Ним було зафіксовано «Порядок ведення єдиної бази даних звітів про оцінку». Пояснимо сенс цього наказу. Для зручності домовимось далі по тексту писати так:
Таким чином, Порядок встановлює механізм ведення Фондом бази і поширюється на всіх оцінювачів. До суб’єктів бази відносяться нотаріуси. Вона потрібна їм для виконання операцій з відчуження об’єктів рухомого майна. Нотаріусам та оцінювачам доступ до бази надається за допомогою підключених до неї авторизованих електронних порталів. Для отримання доступу потрібна реєстрація та автентифікація (ідентифікація) вказаних осіб за допомогою ЕЦП.
Господарський та Цивільний кодекси України регулюють правовідносини нотаріусів, що будуть отримувати послуги авторизованих електронних порталів та вчинятимуть дії відносно щодо операцій по відчуженню об’єктів рухомого майна.
Таким чином, Порядок утворює так званий «Електронний майданчик», що є оператором бази звітів. Цей майданчик працює на основі договору з Фондом і має надавати доступ до бази авторизованих користувачам (нотаріусам та оцінювачам). Цей доступ платний та підтверджений відповідними договорами. Використання ЕЦП для доступу до бази є обов’язковим для всіх.
Реєстрацію звіту треба проводити не пізніше 5-ти робочих днів від дати створення. При цьому термін дії звіту має бути не більше 6-ти місяців.
Ще новий Порядок встановлює поняття «індикатору» - це величина, що означає певну середню вартість квадратного метру в залежності від певних параметрів. Визначаючи оціночну вартість, оцінювач має вказати у звіті величину, що буде не меншою і не більшої ніж 25% від індикатору.
Якщо внесений суб’єктом оцінюючої діяльності звіт є повним, правильним та відповідним, якщо є відповідність оцінюючій вартості майнових прав та оцінюючій вартості майна межам індикатора, звіт буде зареєстровано в базі. При цьому звіту буде присвоєний унікальний номер, та одночасно автоматично сформується довідка з зазначеним у ній паролем. Цей пароль потрібний для нотаріальної перевірки при пошуку звіту. До звіту про оцінку треба обов’язково долучити вищевказану довідку.
Пароль з довідки оцінювач має зазначити на титульному аркуші фізичної копії звіту, у висновку про вартість майна та в інформації зі вказаного звіту.
Для отримання доступу нотаріус має укласти договір з електронним порталом та використовувати власний ЕЦП для ведення кожної перевірки.
Щоб перевірити звіт про оцінку в базі, нотаріус має зайти до бази через авторизований портал, далі використати пароль для ідентифікації звіту. Потім він має звірити дані за ідентифікуючими ознаками майна, включаючи оціночну вартість. У фізичний формі звіту та в базі передбачено відповідні поля для заповнення.
Провівши перевірку реєстрації звіту в базі, нотаріус має роздрукувати витяг з бази і долучити його до нотаріальної справи.
Це – найголовніші умови з нового Наказу Фонду, які ми проаналізували та подали у стислому переказі. У процесі вивчення наказу у нас виникло декілька питань, на які у документі не вказана відповідь: