Знайомство з оцінкою земель

23.05.2018

 Зараз з упевненістю можна стверджувати, що за останні кілька років сфера земельних відносин в Україні сильно розвинулася, в зв'язку з чим стала більш затребуваною послуга оцінки землі і нерухомих об'єктів. Вона являє собою найважливіша умова для комерціалізації або інших дій з ділянкою землі. Абсолютно всі потенційні землевласники або продавці бажають скористатися економічно обгрунтованими і вигідними відносинами, пов'язаними з майбутньою комерційною операцією, тому оцінка землі - це не бажане, а необхідна умова для гарантії успішної комерції в цій сфері. Варто більш детально познайомитися з тим, що являє собою дана послуга і що для неї характерно.

Оцінка землі - що вона собою являє?

Земельна оцінка - це визначення вартості ділянки на ринку або ж права на його оренду. На кінцеву ринкову вартість безпосередньо впливає місце, де розташовується земля, вплив на неї зовнішніх складових, а також рівень попиту і ринкові пропозиції в цілому. Більш того, при земельної оцінці обов'язково враховуються комунікаційні елементи і наявність можливості приєднатися до діючих мереж, якщо на конкретній території є в планах повномасштабне будівництво об'єктів.

Найважливіший фактор під час оціночних робіт і визначення ціни землі на ринку (якщо в майбутньому захочеться забудувати ділянку) - це інформація інженерно-геологічної та інженерно-геодезичної галузі, яка допомагає виявити склад, властивості і грунтову специфіку, а також відомості про територіальне рельєфі і ситуації в цілому. Все це важливо для складання прогнозів можливого будівництва та зразкових витрат подальшого зведення будівель.

Оцінка земельної ділянки - це складова частина, що стосується земельного кадастру державного характеру. Якщо ознайомитися з ключовими положеннями українського Земельного кодексу, можна буде зробити висновок про те, що вищеописана послуга також потрібна для визначення цінності землі та наявності в ній дорогих земельних ресурсів. Все це справляє надзвичайно сильний вплив на кінцевий розмір плати за територію.

 

Які методи земельної оцінки існують?

 

Існує кілька ключових підходів, пов'язаних з ділянками землі і їх оцінкою. Перший - дохідний (капіталізація чистого доходу від територіального використання), другий - порівняльний (зіставляється вартість продажу ідентичних ділянок), третій - метод залишку (враховується витрати на подальші поліпшення). Всі перераховані підходи відрізняються своїми особливостями і специфікою застосування.

 

  1. Як показує практика, порівняльний метод є більш затребуваним і найефективнішим, оскільки вважається більш орієнтованим на ринкову кон'юнктуру. Але є і кілька труднощів використання подібного методу. Наприклад, це може бути відсутність розвиненого ринку землі, а також мінімальна кількість поправок, сильно впливають на вартість під час зіставлення існуючих територій.
     
  2. Прибутковий підхід в основному застосовується, якщо ділянка землі починає приносити солідний дохід від діяльності господарського характеру або ж від здачі територію в оренду окремо від будівель і спорудження. Фактично, вартість ділянки демонструє його можливість в майбутньому демонструвати прибутковість.
     
  3. Що стосується підходу залишку землі, то його використовуються при оцінці територій вдосконаленого типу. Всі фінансові витрати на ділянки землі в даному випадку визначаються в залежності від вартості на ринку даних поліпшень за умов найактивнішого використання землі.

 

Оцінка ділянок землі: ключові критерії

 

Також варто знати про те, що різні типи землі можуть мати свої критерії аналізу. Наприклад, сільськогосподарські земельні ділянки та їх вартість залежить від екології, родючості, близькості доріг, стану земельного виснаження і так далі. А ось для будівельних ділянок вже важливі інші параметри (близькість до лісу, наявність водних джерел, специфіка ґрунту і ландшафту). Крім усього іншого, необхідно вказувати, чи присутні на території споруди і будівлі, в якому стані вони знаходяться і скільки коштують.

 

 
Читайте також:
Єдина база звітів про оцінку: які зміни вводить новий Порядок?
25.06.2018
Нові правила роботи БТІ - українець платить двічі?
30.05.2018
Технічний паспорт на приватні або садові будинки: грамотне оформлення
26.05.2018
Експертна оцінка вартості нерухомості
20.05.2018
Оцінка обладнання для пекарні в Києві
29.07.2017
Експертної оцінки є оцінка квартири
29.07.2017