Договір відчуження майна

Договір відчуження майна

Абсолютно всі люди колись стикаються з процедурою відчуження, як рухомого, так і нерухомого майна. Відчуження - договір купівлі продажу нерухомого майна, міна або дарування.

З першого січня 2013 року для будь-якого виду відчуження скасована обов'язкова технічна інвентаризація, а це значить, що людина може придбати квартиру, будинок або якесь інше приміщення чи будівлю з переплануванням, або будинок з прибудовою, яка не була узаконена, що для покупців не дуже добре. Звичайно, слід усвідомлювати, що в такому випадку будуть наслідки. Наприклад, громадянин придбав будинок, після чого здійснив прибудову до нього, пожив в ньому деякий час, і потім продав, так і не узаконивши технічні зміни. Звичайно, продати він цей будинок зможе, але в договорі буде зазначена лише та частина  і в тих пропорціях, які були вказані в договорі купівлі / продажу до змін. Прибудова входити сюди не буде, а це значить, що на дану частину майна право власності нового власника не поширюватиметься. Через це часто виникають різного характеру суперечки. Покупець, беручи на себе відповідальність при придбанні такої нерухомості, повинен чітко розуміти, що за прибудову поза законом відповідатиме саме він. Раніше договір купівлі продажу гаража із земельною ділянкою, або будь-якої іншої нерухомості, неможливо було провести без попередніх інвентаризаційних заходів.

Крім скасування спеціальних інвентаризаційних моментів як беззастережну складову, перед тим, як підписати договір продажу нерухомого майна, скасувати, є необхідність надати юристу (нотаріусу) вилучення з державного реєстру прав власності. Так як вже всі легальні нотаріальні фахівці мають доступ до цього списку (державного реєстру), то тепер не треба займатися отриманням цієї виписки с держреєстру, а це значить, вони можуть особисто упевнитися, бажаючий здійснити відчуження громадянин є власником нерухомості, чи ні. Єдиним документом, який все ще обов'язково пред'являти нотаріусу є довідка форми №3 та експертна оцінка відчужуваного майна. Ну і обидві сторони обов'язково повинні мати при собі Індивідуальний Ідентифікаційний Код (ІІК) і Паспорт громадянина.

Договір відчуження майна, нюанси які виникають

Існують деякі моменти, на які слід звернути свою увагу, адже вони грають не останню роль, коли відбувається відчуження нерухомого майна.

Перше, про що варто сказати, про такий популярний варіант, як договір купівлі продажу майна - якщо майно знаходиться у спільній власності, то особа може продати свою частину, лише заздалегідь попередивши другого власника, адже за законом він має право першочергового придбання. При відмові співвласника викуповувати частину приміщення або будівлі, або ж, якщо він не дав свою відповідь протягом місяця з моменту повідомлення про продаж, тоді вже один із співвласників може оформляти договір купівлі продажу житлових приміщень з третіми особами. Ще на що слід звернути увагу - чи зареєстровані на об'єкті купівлі-продажу діти. Якщо є зареєстрована неповнолітня дитина, то можуть виникнути труднощі і додаткові складнощі, адже для продажу доведеться отримати дозвіл органу піклування та опіки. Цей орган може видати такий папір лише після того, як буде надана інформація про нове місце проживання, і відповідно - реєстрації дитини, і воно за умовами має бути як мінімум не гірше за попередній варіант.

Ще один дуже важливий, і досить неприємний нюанс полягає в тому, що Національний Банку України ввів зобов'язання, за якими, укладання угод вартістю понад 50 тис. гривень може проводитися виключно за безготівковим розрахунком. А це означає, що в разі перевищення суми в 50000 гривень, щоб договір купівлі продажу житлового приміщення вступив в силу і пройшов розрахунок, сторони повинні будуть відкривати розрахункові рахунки в банку і потім вже здійснювати свою угоду.

Якщо говорити про такий документ як договір міни і дарування, то і тут є свої тонкощі.

Пакет документації, що надається при купівлі / продажу і при даруванні, нічим не відрізняється. Єдине про що не варто забувати - що приймаюча подарунок особа (якщо обдарований і дарувальник не є близькими родичами), має обов'язково оплатити податок з подарунка (5% від вартості майна, яка визначається за допомогою оціночних експертів).

Що стосується пакету документації, що надається при міні, він аналогічний пакету при даруванні, єдине, що слід зазначити, якщо предмет міни - нерухомість по обидва боки, на кожен з них виготовляється пакет документів, окремо.

Способи відчуження майна

Сотні років існує думка, що краще передаватися від покоління до покоління. Розуміючи це, більшість людей в певний момент замислюються про те, як передати свою нерухомість дітям, або ж іншим близькі родичами (зазвичай - якщо немає дітей), який же варіант оформлення найкращий? Ось найпопулярніші і найбільш затребувані способи отримання або передачі нерухомості:

1) Отримання майна на умовах довічного утримання його власника.

2) Спадкування.

3) Дарування.

Кожен з трьох способів по-своєму особливий.

Договір купівлі продажу з довічним утриманням

Цей документ підтверджує, що відчужувач передає одержувачу власне житло, або його частину, чи інше рухоме / нерухоме майно, яке має чималу вартість, в обмін на те, що одержувач буде забезпечувати відчужувача доглядом або / і утриманням довічно (згідно зі статтею 744 Цивільного Кодексу).

Сторони договору

Отримати довічне утримання в обмін на цінне майно, може виключно фізична особа, незалежно від стану здоров'я та віку. Виходячи з цього, будь-який громадянин може укласти такого роду договір. А ось отримати майно згідно з такою угодою можуть як юридичні, так і фізичні особи.

Буває і так, що договір довічного утримання може укладатися на користь третьої особи, тоді догляд та утримання буде на одній особі, а майно в результаті отримає інша.

Відповідно до такого документу, відчуження квартири, будинку або рухомого майна, що має велику цінність, проводиться з перерахованими в договорі видами майна та матеріального забезпечення, що надається, а також усіма видами опіки, ще обов'язково проводиться грошова оцінка матеріального забезпечення, вона встановлюється за згодою сторін, найчастіше це:

а) надання грошового забезпечення (одноразова або помісячна плата);

б) оплата комунальних послуг;

в) забезпечення одягом, ліками, їжею, необхідною допомогою та доглядом;

г) безкоштовне проживання на житлоплощі, яка буде передана одержувачу після смерті власника.

У тому випадку якщо одержувач не виконує, або частково виконує взяті на себе зобов'язання, господар може розірвати договір за рішенням суду, і тоді йому повернеться майно.

 Договір припиняється в таких випадках:

- в судовому порядку або за ініціативою сторін;

- у зв'язку зі смертю одержувача. У тому випадку, якщо спадкоємці не прийняли на себе обов'язки щодо подальшого утримання відчужувача та відмовилися від договору;

- у зв'язку зі смертю відчужувача.

Найкраще, передбачити, щоб договір про відчуження мав в своєму складі спосіб, за яким будуть враховуватися отримані послуги. Наприклад, вказати, що одержувач повинен кожен день вести записи, в яких він буде в повній мірі відображати надані їм послуги, які він доставив і придбав товари (ліки, продукти, інші товари першої необхідності), яка грошова сума була видана відчужувачу. І щоб при отриманні фінансів, товарів або послуг, людина, за якою доглядають, розписувалася в щоденнику, де буде вказана не тільки послуга або товар, але і час з датою.

Офіційний папір, що підтверджує довічне утримання, повинен оформлятися в письмовому вигляді, його обов'язково завіряє нотаріус, а також відбувається державна реєстрація.

Одержувач не має права до того моменту як помре відчужувач, змінювати, дарувати, продавати, закладати, або будь-яким іншим способом розпоряджатися майном, переданим за договором довічного утримання.

Дарування частки земельної ділянки, або будь-якого іншого нерухомого майна

Договір дарування передбачає, що дарувальник (одна сторона) передає отримувачу дарунку (іншій стороні) безоплатно будь-яке майно у власність. Ось головні ознаки, що вказують на те, що це договір дарування:

- Безумовний характер (без будь-яких умов). Такий папір вказує на те, що обдарований отримає в подарунок нерухомість в тому випадку, якщо передасть дарувальнику права на свій винахід, і так далі.

- Безоплатність. Так як від особи, яка отримує дарунок,  дарувальник нічого натомість не отримує.

Предметом договору дарування може бути і відчуження земельної ділянки. Дарувати майно, згідно із законом має право тільки його власник, опікуни, усиновителі, батьки, і інші близькі родичі не можуть дарувати майно своїх підопічних і дітей (згідно з пунктом 2 статті 720 Цивільного Кодексу (ЦК)).

Дарування нерухомого майна можливо тоді, коли договір укладений у письмовій формі, і він обов'язково повинен бути з нотаріальним засвідченням.

Трапляється так, що нерухомістю володіють два власники, тоді договір дарування повинні підписати всі власники, а не один з них.

Після завірення у нотаріуса документа, що підтверджує дарування, фактично, обдарований стає власником. Але щоб реалізувати свої права власника, доведеться отримати свідоцтво про право власності на майно в приватному або державному БТІ.

Отримання у спадок

Нерухоме або рухоме майно, у спадок, може бути передано після смерті заповідача. Існує два види спадкування:

  1. Згідно із законом.
  2. За заповітом.

Власник нерухомості, який пішов на відчуження житла за заповітом, за життя складає документ на передачу цінного майна після смерті, певній особі. У ролі спадкоємця може виступати хто завгодно (держава, компанія, людина).

Відчуження власності такого роду, а саме - заповіт, може складатися необмежену кількість разів, але силу матиме документ, який був оформлений останнім.

Загальне правило говорить, що заповіт потрібно завірити у нотаріуса, але можливо посвідчення паперу  іншими посадовими особами (черговим лікарем, головним лікарем лікарні, в якій людина проходить лікування).

Заповіт набуває чинності в день смерті заповідача. Якщо він не був оформлений, то буде діяти спадкування за законом, в такому випадку спадкоємцями будуть фізичні особи, зазвичай це близькі родичі померлого, в порядку черговості спорідненості.

З розглянутих вище варіантів документів, лише дарування дає право після коректного оформлення, стати власником нерухомого або рухомого майна без зобов'язань.

Складання заповіту - найбільш дешевий і простий спосіб визначити долю майна, але до спадкоємця право перейде тільки після смерті заповідача.

Якщо Вам потрібно якісно і максимально швидко оформити договір міни нерухомого майна на рухоме майно, договір купівлі-продажу, дарування, заповіт, або будь-які інші документи, звертайтеся до наших висококваліфікованих менеджерів, вони не тільки проконсультують і підкажуть необхідний пакет документів, але і призначать зустріч на зручний для Вас час. Приємний і дуже значний бонус - наша демократична цінова політика, якої ми дотримуємося не один рік, це без сумнівів приємно здивує кожного клієнта!

Договір відчуження майна
1500 грн.
від 1200 грн.
Строк:
Результат:
Необхідні документи:
Замовити
Відгуки

Довідка з БТІ + техпаспорт на нежитлове приміщення (довідка про можливість розділу)