
Договір найму транспортного засобу в столиці України
Договір найму транспортного засобу - це цивільно-правовий, офіційний папір, який укладається між двома людьми (орендодавцем і орендарем). Подібний договір зобов'язує орендодавця надати за певну плату засіб пересування орендарю.
Такий вид є одним із способів законної передачі свого транспортного засобу у володіння іншій особі, фізичній або ж юридичній. Але необхідно пам'ятати про те, що договір найму автомобіля - це кропітка і досить трудомістка, відповідальна справа, а тому в цьому питанні необхідно детально розібратися, як людині, що надає автомобіль в оренду, так і орендарю.
Слід заздалегідь розібратися з усіма тонкощами складання договору, щоб в подальшому ви могли правильно складати всі документи, які пов'язані з подібними операціями.
Які документи вам можуть знадобитися при складанні договору про оренду транспортного засобу?
Для того щоб швидко скласти, оформити і юридично завірити договір найму автотранспорту, слід заздалегідь потурбуватися про те, щоб всі необхідні документи були представлені. Вам в обов'язковому порядку знадобляться:
- Паспорти обох сторін, які будуть згадані в договорі, тобто орендаря і орендодавця;
- Всі необхідні документи на транспортний засіб, що буде надаватися в оренду;
- Водійське посвідчення орендодавця. У разі, якщо вони відсутні, то договір оренди автомобіля в Україні не буде складений;
- Страховка на автомобіль;
- Ідентифікаційний номер платника податків;
- У випадку, якщо орендодавець знаходиться в шлюбі, то обов'язково необхідно надати свідоцтво про укладення шлюбу. У разі, якщо він знаходиться в розлученні, то буде потрібно відповідний документ, який це підтверджує;
- Також знадобитися офіційний документ, який був завірений нотаріусом і говорить про те, що чоловік чи жінка дає свою згоду на здачу автомобільного засобу в оренду. Якщо ж автомобіль був куплений не в шлюбі, то необхідно відповідну заяву, що підтверджує даний факт;
- Але в разі, якщо від імені орендодавця діє повірена особа, то доведеться надати ще й довіреність.
Складові елементи договору найму автотранспорту
Договір про оренду транспортного засобу включає в себе кілька найбільш важливих і значимих елементів:
- Повинен були вказаний предмет угоді (в даному випадку в якості предмета виступає транспортний засіб). В даному пункті необхідно прописати всі основні, технічні характеристики транспортного засобу. До таких основних параметрів відносять:
1.1 Модель;
1.2 Колір авто;
1.3 Номер кузова;
1.4 Рік випуску;
1.5 Державний номер;
1.6 Номер шасі.
Також в даному пункті не варто забувати згадувати про недоліки транспортного засобу, який здається в оренду.
- Вартість оренди
У договорі необхідно в обов'язковому порядку прописувати суму грошової винагороди, яка передбачається за експлуатацію, орендованого транспортного засобу.
- На який термін укладається договір оренди автомобіля. Це також чимало важлива інформація, якої не слід нехтувати.
Після того, як буде складена основна частина договору оренди вантажного транспортного засобу або ж легкового, необхідно заповнити частину, яка стосується прав і обов'язків обох сторін. Цю частину також можна віднести до розділу обов'язкових.
Основні положення договору найму транспорту
Договір оренди легкового автомобіля повинен включати в себе безліч різних пунктів. Права і обов'язки орендаря і орендодавця - найважливіші з них.
Спочатку слід розглянути права орендаря:
- Орендар має право віддавати своє рухоме майно в суборенду. Для цього він може не отримувати згоду орендаря. Але таке можливо виключно за тієї умови, що нічого іншого не було прописано в договорі при його складанні;
- Він може укладати угоди з третіми особами на здійснення різного роду перевезень. Але також, виключно в тому випадку, якщо це не суперечить договору найму автомобільного транспорту.
При складанні подібного офіційного паперу прописуються ще й деякі обов'язки орендаря, який він зобов'язується виконувати протягом всього терміну експлуатації автомобільного транспорту, який він взяв в оренду.
В обов'язки орендаря входить:
- Оплачувати всі витрати, які пов'язані з використання легкового автомобіля. У ці витрати включаються: оплата за бензин, масла та інші;
- У випадку аварії, в ході якої орендований транспортний засіб було пошкоджено, або ж він зовсім не підлягає відновленню, орендар зобов'язується виплатити повну компенсацію орендодавцю. Однак варто враховувати, що це станеться в тому випадку, якщо буде доведено, що аварія сталася з вини людини, яка орендує транспорт.
Людина, що здає свій транспортний засіб в оренду, також має деякі свої зобов'язання перед орендарем. До них можна віднести наступні пункти:
- Протягом всього терміну дії оренди підтримувати свій автомобіль в належному вигляді. У цей пункт включається здійснення капітального та часткового ремонту машини, а також надання орендарю приладдя, яке можуть йому знадобитися в ході експлуатації транспорту;
- Надавати орендарю послуги з управління, а також технічного постачання авто. Ці послуги повинні в обов'язковому порядку забезпечувати повну безпеку людині, яка взяла в оренду авто, на протязі всього терміну користування;
- Орендодавець зобов'язаний застрахувати свій засіб пересування.
Варто враховувати той факт, що предмет договору є джерелом підвищеної небезпеки, а також виступає в ролі складного технічного засобу, а тому, перш, ніж скласти договір оренди на машину до обох сторін ставляться такі вимоги:
- Відповідний рівень атестації.
- Приватна власність.
- Ліцензія, яка підтверджує право орендаря займатися підприємницькою діяльністю при використанні автомобіля.
У тому випадку, коли в оренду здаються транспортні засоби, які мають відношення до комунальної або ж державної власності, то в ролі орендодавця можуть виступати органи, які отримали спеціальний дозвіл на вчинення подібних дій.
Наступний етап в складанні договору - це опис детальних умов угоди. Вони можуть бути складені таким чином:
- Повна відповідальність орендодавця і орендаря в тому випадку, якщо будь-яка зі сторін виконує свої обов'язки неналежним чином. Наприклад: був прострочений термін внесення обов'язкового орендного платежу, хтось грубо порушує умови договору оренди транспортного засобу.
- Варто також вказати причини, які можуть істотно перешкоджати повному виконанню умов, які були прописані в договорі найму.
- Пропишіть умови, за якими можна буде в подальшому, при необхідності розірвати договір.
- При складанні договору необхідно пам'ятати про те, що в ході оренди можуть виникнути спірні ситуації, а тому краще за все заздалегідь прописати форми їх вирішення. В майбутньому це допоможе вам заощадити не тільки гроші, але і час.
В якій формі можна скласти договір оренди транспортного засобу?
Для подібних ситуацій, фахівці вважають, що більше підійде письмова форма договору найму. Пам'ятайте, що в разі, якщо однією зі сторін договору оренди є фізична особа, то подібний офіційний папір підлягає нотаріальному посвідченню. В іншому випадку договір найму не буде вважатися чинним, оскільки він не наділений юридичною силою, а відповідно він не законний. Не забувайте про це, коли складаєте договір і зовсім неважливо є ви орендодавцем або ж орендарем транспортного засобу.
З яких причин можна припинити дію договору про оренду автомобіля?
Як правило, дострокове припинення дії договору можливе лише в кількох випадках. В першу чергу це може бути пов'язано зі смертю людини, яка надавала свій транспортний засіб в оренду. По-друге, якщо наймачем виступала юридична особа і на даний момент вона таким більше не є.
Орендодавець має право розірвати договір з орендарем, виключно в тому випадку, якщо останній протягом останніх трьох місяців не вносив орендну плату за транспортний засіб. У тому випадку, якщо орендодавець відмовляється від подальшої оренди, то договір вважається розірваним з того моменту, як орендар отримав про це повідомлення.
Також існує ще цілий ряд ситуацій, коли орендодавець може розірвати договір, не чекаючи строку його закінчення:
- Орендар використовує транспорт не за призначенням і порушує умови договору;
- орендар не дбайливо ставиться до автомобіля і створює умови для його пошкодження;
- Якщо орендар передав авто в користування іншій особі без дозволу орендодавця.
Орендар також має право розірвати договір в наступних випадках:
- Орендодавець надав машину, яка не відповідає тому, що було заявлено в складеному договорі;
- Орендодавець не виконує свої обов'язки, які раніше були прописані в документі.
При складанні договору оренди транспортного засобу будьте уважні до деталей, а краще за все звертайтеся до професійного нотаріуса, який допоможе все зробити правильно.