Договір оренди нерухомості

Договір оренди житла

Договір оренди нерухомості

Практично кожному хоч іноді доводилося стикатися зі зняттям житла. Однак далеко не кожен знає, як правильно скласти договір оренди житлового приміщення між фізичними особами, а це ж є найважливішим документом при знятті житла.

Що собою являє оренда житлового приміщення?

Необхідно відзначити той факт, що правові відносини в сфері оренди вважаються одними з найстаріших. Ними користуються вже протягом досить великої кількості років. І, що найцікавіше, в них практично не вносилися ніякі зміни, точніше вони були, але не настільки істотні.

Перш, ніж складати договір оренди житла між фізичними особами, слід розібратися, що собою являє оренда, як складається подібний договір, та й навіщо він потрібен.

Насамперед варто сказати, що договір оренди можна віднести до числа класичних правових взаємовідносин. Головна і, мабуть, основна характеристика оренди полягає в тому, що одна людина (орендодавець) надає іншій (орендарю) в користування об'єкт житлового приміщення за окрему грошову винагороду. Вона встановлюється самим орендодавцем. Як правило, договір на здачу квартири складається в письмовому вигляді. Це обумовлено тим, що подібний спосіб домовленості дає можливості уникнути можливих неприємностей, як з боку орендодавця, так і з боку орендаря. Адже спочатку досить важко переконатися в чесності людини, яку бачиш вперше.

Умови, які містить договір оренди житла

Цивільним Кодексом не передбачаються умови договору оренди. Складання умов надається орендодавцю і орендареві, тому їх необхідно додатковим пунктом прописати в договорі. Такими умовами можуть бути:

 • Термін майбутньої оренди, тобто протягом якого часу орендар має право проживати на території, яка знаходиться у володінні орендодавця;
 • Що саме виступає в якості предмета оренди;
 • Яку вартість орендар повинен виплачувати людині, який здає йому квартиру;
 • Яка передбачена відповідальність за невиконання, встановлених домовленостей;
 • Якими методами добиватимуться виконання всіх зобов'язань по обидва боки. Такими методами можуть бути: пеня, штраф, порка та інше;
 • Яким чином орендодавцем буде проводитися перевірка стану житла, що здається.

       Насправді договір на оренду житла містить безліч особливостей, тонкощів, нюансів, а тому правильно скласти офіційний документ, який буде влаштовувати обидві сторони, допоможе професійний і кваліфікований нотаріус. При виборі фахівця, звертайте свою увагу на досвід його роботи, оскільки саме такий критерій відбору допоможе знайти хорошого фахівця.

 Оренда квартири

       Головним законодавчим документом України, який займається регулюванням правових актів і відносин, пов'язаних з орендою житлової нерухомості, є статті 810-826.

       Згідно з українським законодавством, договір вважається укладеним тільки в тому випадку, якщо обидві сторони досягли згоди щодо оренди. Виходячи з вище сказаного, можна зробити наступний висновок, що проживання в квартирі - це не укладення договору, а вже кінцевий результат, який досягається згодом підписання всіх необхідних, офіційних паперів. На перший погляд це може здатися несуттєвим, однак, це важливий момент, який настає після підписання договору і тепер, в разі порушення умов, що були заздалегідь обговорені, будуть різні наслідки. Наприклад, якщо орендодавець не передає своє майно орендарю або ж, якщо другий відмовляється здійснювати оплату за надане житло. В обох випадках однієї зі сторін необхідно буде нести відповідну відповідальність за невиконання умов і невідповідності договору.

      Особливість договору полягає ще і в тому, що він є платним, тобто його укладення передбачає оплату. Необхідно враховувати той факт, що якщо однією зі сторін є фізична особа, а договір оренди (найму) квартири не включає в себе вартість орендної плати, то вона вже буде обчислювати виходячи з обліку споживчих характеристик житлового, нерухомого майна. Але, в тій ситуації, коли договір про здачу житла підписується між двома суб'єктами, які займаються господарюванням, то відсутність вартості щотижневої / щомісячної оренди, може спричинити те, що у майбутньому подібний договір можуть визнати недійсним і розірвати його.

Які документи можуть знадобитися при оренді житлової нерухомості?

    Для того щоб скласти офіційний договір оренди житла і нотаріально його завірити, потрібно наступний пакет документів:

 • Паспорт орендаря, а також орендодавця;
 • Ідентифікаційні коди з обох сторін;
 • Офіційні папери, які підтверджують право володіння нерухомим майном у орендодавця;
 • Довідка з реєстру, де фіксується право власності на нерухомість;
 • Якщо орендодавець знаходиться в шлюбі, то при складанні оренди, необхідно надати письмовий, завірений нотаріусом дозвіл від чоловіка або дружини. Дана угода повинна містити інформацію про те, що він / вона не проти здачі їх нерухомого майна в оренду.

       Форма договору оренди та термін  дії

    Форму договору регулює 811 стаття українського Цивільного Кодексу, і згідно з нею, дану офіційну угоду може бути визнано чинною і наділеною певною юридичною силою, виключно в тому випадку, якщо було складено в письмовій формі. В іншому випадку, наприклад, якщо угода про оренду житла була просто озвучена, то її не можна вважати чинною і законною. На це слід звертати особливу увагу, оскільки, це може привести до негативних наслідків і витраті своїх грошових коштів.

   У тому випадку, якщо ви не хочете потрапити в неприємну ситуацію, то витратьте свій час і сходіть до кваліфікованого нотаріуса, який допоможе правильно скласти договір оренди житлового приміщення з фізичною особою. В майбутньому це допоможе вам убезпечити себе від зайвих витрат, якщо вам попадеться недобросовісний орендодавець або ж орендар.

      Термін оренди може встановлюватися в кожному окремому випадку індивідуально, за згодою обох сторін. Такий стан описано в статті 811 Цивільного Кодексу. Але, якщо з якої-небудь причини строк не був зазначений в договорі, при його складанні, то він встановлюється автоматично. У подібній ситуації житлова нерухомість вважається зданою терміном на п'ять років.

        Для того щоб в подальшому не виникало ніяких проблем, неприємних ситуацій, обов`язково вказуйте термін оренди квартири. Адже при необхідності, по закінченню терміну, його завжди можна продовжити за згодою обох сторін.

              Яким чином відбувається передача орендованої квартири?

        В українському законодавстві відсутні будь-які правові норми, які б займалися регулюванням і контролем даного питання. Саме тому орендодавцю і орендареві необхідно дотримуватися аналогії, яка описана в Цивільному Кодексі, статті 795. За такої умови не виникатиме ніяких питань і спірних рішень у обох сторін.

                   Які обов'язки відносяться до орендодавця?

         Договір на оренду квартири має на увазі виконання деяких обов'язків з боку людини, яка надає нерухоме, житлове майно для найму.

        Одтн з головних обов'язків даної фізичної особи полягає в тому, що вона зобов'язана надати орендарю житлове приміщення в точно такому ж стані, опис якого містить договір на оренду квартири в Україні. Необхідно також звертати особливу увагу на те, що  житло повинно бути передано в користування орендаря не пізніше того терміну, що зазначений в складеному, офіційному документі.

       У тому випадку, якщо орендодавець не виконає свої зобов'язання, то людина, яка знімає у нього житло, має повне право вимагати надання доступу до житла або ж відшкодувати всі збитки. Але якщо в результаті затримки передач орендованого житла, орендар втратив до нього інтерем, то він повинен вимагати стягнення збитків з орендодавця.

     Коли укладається договір оренди квартири приватними особами, необхідно пам'ятати, що людина, яка надає житло, не несе ніякої відповідальності за недоліки приміщення. Але це можливо тільки в тому випадку, якщо перед тим, як укласти договір оренди квартири, він про це згадував і орендар був в курсі.

       Також орендодавець не несе ніякої відповідальності за недоліки, які були виявлені після підписання всіх необхідних документів.

      Але у всіх інших ситуаціях, орендодавець несе повну відповідальність за всі недоліки квартири. В даному випадку є ті недоліки, які перешкоджають нормальному використанню речей.

      Якщо таке вже сталося, то орендар може скористатися статтями Цивільного Кодексу, які захищають його права, а саме:

 • Вимагати у орендодавця безкоштовний ремонт речей, меблів, обладнання;
 • Вимагати зменшення плати за оренду, яка буде рівною з величиною несправності;
 • Вимагати відшкодувати витрати, які були витрачені на те, щоб повернути речі до робочого стану.

    Це перший варіант дій, є ще кілька. Один з яких вимагає утримати ту грошову суму, яка була витрачена для усунення різного роду несправностей із загальної вартості орендної плати.

      І останній, третій варіант - найбільш радикальний і полягає він у тому, щоб вимагати розірвання договору про оренду.

    Не варто намагатися заощадити і не завіряти договір оренди квартири у нотаріуса, оскільки подібний найм буде вважатися недійсним, пам`ятайте це!

Договір оренди нерухомості
1300 грн.
від 1200 грн.
Строк:
Результат:
Необхідні документи:
Замовити
Відгуки

Довідка з БТІ + техпаспорт на нежитлове приміщення (довідка про можливість розділу)